W kolejnych latach – podobnie jak w pozostałych krajach Europy – w Polsce również o nich zapomniano. Z końcem XX wieku zespół inżynierów podjął się konstrukcji i produkcji pierwszego polskiego wiatrakowca – nadano mu imię XENON, a pierwszy prototypowy egzemplarz otrzymał znaki rozpoznawcze SP-XENA. Egzemplarz ten do dzis pozostaje w użytkowaniu Romualda Owedyka. Kolejne lata przyniosły rozwój maszyn ze stajni TRENDAK.EU i dziś czekamy na następne odsłony polskich auto-gyro.
Zwykle, gdy słyszymy słowo ``wiatrakowiec, auto-gyro, gyrocopter`` kojarzone jest w pierwszej chwili ze śmigłowcami, zwanymi też z angielska helikopterami.
Na pierwszy rzut oka faktycznie kostrukcja wiatrakowca, zwłaszcza dla osób niezwtajemniczonych w techniczne detale, może budzić takie skojarzenia – wiatrakowiec różni się jednak i to sporo od bardziej popularnych dziś śmigłowców. Wbrew pozorom przodkiem wiatrakowca wcale nie jest śmigłowiec. Jest w zasadzie odwrotnie – to wiatrakowce powstały wcześniej, a ich konstrukcja stała się podstawą do stworzenia śmigłowców.